Historie města

Máte rádi, když na vás při návštěvě města dýchá dávná historie z každého koutu? Pak si v Brně přijdete na své. Dějiny Brna jsou neodmyslitelně spjaty s historií Čech a Moravy a na dávnou slávu je hrdý každý z obyvatel této moravské metropole. Známky o životě lidí v kotlině, kde později vzniklo město, pocházejí již z pravěku.

Slavná doba Velkomoravské říše, přemyslovské dějiny, obrana před švédskými vojsky, průmyslový rozvoj a stagnace po druhé světové válce – to je historická tvář Brna.

Katedrála Sv. Petra a Pavla
Katedrála Sv. Petra a Pavla

Tajuplný hrad Špilberk

Když se řekne Brno, určitě si promítnete panoráma města a jeho dominantu hrad Špilberk. Jedna z nejpřitažlivějších turistických atrakcí se může pochlubit jak zajímavým osudem, tak nejrůznějšími tajemstvími spojenými především se stavební kuriozitou – špilberskými kasematy.

Od královského hradu ze 13. století prošel Špilberk proměnou na barokní pevnost a vězení pro nejtěžší zločince, zvané „žalář národů“. Pokud se rádi bojíte v temných prostorách bez oken, je pro vás návštěva kasemat to pravé.

Špilberk
Zdroj: Wikipedia commons. Hrad Špilberk.

Brno bylo a je domovem mnoha osobností

Brno se může pyšnit také mnoha významnými osobnostmi, které se zde narodily nebo tu prožily velkou část svého života. Z velkého počtu slavných rodáků či nejrůznějších představitelů vědy, umění či politiky určitě stojí za zmínku a za návštěvu míst s těmito osobnostmi spojenými hudební skladatel Leoš Janáček, zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel nebo architekt Adolf Loos. Leoš Janáček byl také zakladatelem brněnské konzervatoře, dílo Adolfa Loose v Brně reprezentuje vila Viktora Bauera. S dalšími brněnskými osobnostmi se můžete seznámit v brněnských muzeích nebo památnících.

Město opředené pověstmi

Při prohlídce zajímavostí Brna se nechte okouzlit tajuplnými pověstmi. Procházejte se historickým centrem města a

  • seznamte se například s brněnským drakem a brněnským kolem
  • zjistěte, proč je na kostele sv. Jakuba neslušný mužíček a na Staré radnici křivá věžička
  • podívejte se na zkamenělou hlavou zrádného radního
  • pokuste se odhalit tajemství nešťastné Johanky

nebo objevte některou z dalších brněnských pověstí, jejichž stopy jsou dodnes k vidění v ulicích města.