Kostel sv. Jakuba

Kostel svatého Jakuba: Navštivte živoucí srdce Brna!

Kdo v posledních měsících zavítal do Brna, ví, že to na Jakubském náměstí žije. Kavárny, restaurace a pouliční koncerty lákají místní i turisty, nad veškerým děním se pak tyčí dominantní gotický chrám, který pochází již z dob před husitskými válkami a je národní kulturní památkou.

  • Památka pochází z: 13. století
  • Sloh: Gotika
  • Zajímavosti: Podzemní kostnice je 2. největší v Evropě! Rezervujte si chladný prožitek!

Kostel sv. Jakuba nese jedinečný odkaz české historie

Kromě mnoha jiných pozoruhodností zde najdete hrobku vojenského velitele a obránce Brna za třicetileté války Raduita de Souche a kostnici s omezeným přístupem. Na stropě kostela si můžete prohlédnout erby šlechtických rodů, cechovní znaky či ozdobné monogramy. V podzemí kostela se nachází dechberoucí kostnice, která je druhá největší v Evropě. Krypta ukrývá pozůstatky středověkých obětí morových a cholerových ran, třicetileté války a švédského obléhání.

Gotický ráz kostela zůstal zachován

Kostel si dodnes zachoval podobu, která byla jeho základům dána již v době před husitskými válkami. Na místě, na kterém stojí, nahradil ještě starší stejnojmenný kostel, postavený na začátku 13. století. Po husitských válkách pokračovali na stavbě kostela známí stavitelé Matěj Rejsek a Anton Pilgram. Kostel v následujících letech vyhořel, byl znovu opraven a získal také věž s renesanční špicí. Kostel nebyl dále přestavován, k některým úpravám došlo pouze v interiéru, který byl však již v minulém století upraven zpět. Původně sloužil především německému obyvatelstvu.

Kdo byl svatý Jakub?

Kostel nese jméno apoštola a mučedníka Jakuba. Ten zemřel údajně v roce 44 v Jeruzalémě rukou kata. Ještě cestou na popraviště uzdravoval nemocné. Je patronem Španělska, z řemesel chrání válečníky, dělníky, kloboučníky, kameníky, vozkaře, drogisty a také poutníky. K Jakubovu jménu se vážou také mnohé tradice a pranostiky.

Informace o kostele: Sv. Jakub je otevřen po celý den

Kostel sv. Jakuba je veřejnosti přístupný po celý rok, návštěvníci sem mohou přes den kdykoli, jen musí respektovat konání bohoslužeb. Hrobka bývá otevřena při slavnostních příležitostech, kostnice v návštěvních hodinách: