Ve zkratce
- Vznik: původní dům cca 1243‒1260; současná podoba z 90. let 16. stol.
- Variantní název: Schwanzův palác
- Sloh: renesanční
- Architekt: Antonio Gabri
- Současný účel: kulturní a informační centrum, prodejna lístků na různé kulturní akce v Brně a jízdenek Student Agency, v nejvyšším poschodí vyhlídková terasa
- Umístění: Náměstí Svobody 17
Dračí paměti
Drakům zdar!
Zaslech jsem dohady dvou chlapů – tipl bych, že to byli bráchové, protože měli stejnou ledvinku a malou pleš na špičce hlavy, jak kdybych jim tam kejchl pár jisker – a špekulovali, kdo všechno bydlel v Domě pánů z Lipé. Tak si říkám, že vás památkomilce to určitě taky bude zajímat.
Největší vtip je v tom, že to vlastně není dům pánů z Lipé. To byl spíš ten gotickej, co tam stál původně, protože ho vlastnil Čeněk z Lipé. A před ním ještě Matyáš Munka (ale ten nebyl z Lipé). Jenže pak ho koupil Kryštof Schwanz a asi nebyl podle jeho gusta, protože ho nechal zbourat a postavil si místo něj renesanční palác. Pozval si na to Antonia Gabriho a Giorgia Gialdi… bRchmm to jsou kudrlinkatý jména…
A víte, kdo tam ještě bydlel? Ten Louis Raduit de Souches, jak jsem vám říkal, že díky němu Brňáci seřezali osmnáctinásobnou převahu Švédů. Právě za tohle vítězství dostal od Brna řetěz ze zlata, pohár a za pakatel tento dům.
Jo mimochodem prý je ve sklepě zakopanej poklad a říká se, že ho už halda lidí zkoušela vyhrabat, ale dycky je ráno našli tuhý a jejich duchové tam teď straší. Tak jsem tam vlez taky a jak vidíte, jsem čilej jak rybka. Ale teda žádnej poklad jsem nenašel, leda pár pavouků.
V roce 1882, když dům vlastnil Franta Komárek, ho restauroval August Prokop. Asi ho předtím naštvala nějaká ženská, protože když zvětšoval okna, pár postavám s gustem urazil hlavu. Ale když si uvědomím, že to jednu dobu sloužilo jen jako sklad pro obchodňák Rozkvět a teď se tam prodávaj jízdenky, taky jsem vztekem jak urvanej z řetězu a někoho bych třískl ocasem. Aspoň že to má i nějaký kulturní účely a že ho opravili. Takovej krásnej dům…
Až půjdete kolem, určitě si prohlídněte sgrafitové kresby na omítce, co udělal Emanuel Hrbek. Já na ně koukám už od roku 1938 a ještě se mně to neomrzelo. A nahoře je pěknej výhled na Brno, což obzvlášť dokážu ocenit. Každá výhledová plocha dobrá…
Kde zjistit víc
- Podívejte se na webové stránky Domu pánů z Lipé.
- Do Domu pánů z Lipé volejte na číslo 539 000 770 (informační centrum i rezervace vstupenek).
- Najděte si památku na mapě. Poblíž je zastávka Náměstí Svobody (tramvaje 4, x9.) nebo Česká.