Zelný trh – Zelňák

Zelný trh patří mezi nejznámější místa v centru Brna. Původně se Zelný trh nazýval Horní trh (13.století) kde byl Drůbeží trh, Hrnčířský trh a Vetešnický trh. Zelný trh byl místem spravedlivosti kde byla klec pro zločince. Až koncem 15. století se začal objevovat název Zelný trh a to z důvodu, že se tu předávalo převážně ovoce a zelenina.

Název „Zelný trh“ pochází z doby, kdy se zde prodávaly zeleninové plodiny a zelí bylo jedním z nejvýznamnějších produktů. Zelný trh byl v minulosti místem, kde se konaly různé veřejné popravy a tresty. V roce 1621 zde byla popravena 21 česká pánů za účast na stavovském povstání.

V roce 2013 byla na Zelném trhu objevena unikátní keramická střepina z 11. století, která byla zřejmě součástí středověkého hrnce. Tento nález dokládá, že na místě Zelného trhu existovala osada již v této době. V roce 2018 se na Zelném trhu objevil neobvyklý pojem, tzv. „pomník studeného domova„. Tento pomník připomíná lidi bez domova a upozorňuje na problematiku bezdomovectví v Brně.

Na Zelném trhu se nachází významné brněnské památky, jako je například katedrála svatého Petra a Pavla, římskokatolický kostel svatého Michaela archanděla nebo stará radnice. Každoročně se zde konají různé trhy a akce, jako například Velikonoční trhy, Mikulášské trhy nebo trhy s vánočními dárky. Nejznámější akcí je však bezpochyby Mezinárodní dětský festival, který se zde koná již více než 60 let.

Na Zelném trhu se nachází také mnoho restaurací a kaváren, kde si můžete vychutnat tradiční moravskou kuchyni nebo si dát šálek dobré kávy.

Dominantou náměstí je kašna Parnas. Kašna symbolizuje jeskyni a je bohatě zdobena mnoha alegorickými postavami či bájnými zvířaty.

Kašna Parnas je chráněna jako kulturní památka České republiky. Podle historika umění Tomáše Jeřábka z Filozofické a Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity vznikl název Parnas omylem. Kašnu tak začali nazývat studenti brněnské jezuitské koleje. Krátce po dokončení kašny považovali ženské sochy za múzy, které sídlily v řeckém pohoří Parnas. Kašna byla vždy předmětem zájmu vandalů. První písemně zaznamenaná krádež se popisuje ve zprávě z roku 1808. Žezla, která postavy drží v rukou, byla původně pozlacena a později vyměněna za měděná. V současné době jsou z imitace kamene.

Kde najdu Zelný trh ?

Zelný trh v Brně se nachází na následující adrese:

Adresa: Zelný trh, 602 00 Brno, Česká republika

GPS souřadnice: 49.194632°N, 16.608228°E

Zelný trh je jedno z nejstarších a nejznámějších náměstí v Brně, známé svými trhy a historickou atmosférou.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *