Ve zkratce
- Vznik: cca 15. stol.
- Sloh: gotický
- Restaurátor: Josef Arnold
- Umístění: ulice Křenová
Dračí paměti
Drakům zdar!
Předevčírem jsem si vyslech debatu nastávajících rodičů, jak se bude jmenovat jejich drobek. To jsou vám témata před vosmou ráno… brchchm… Ona že chce Pepu a on že Lojzu. Samo, že si to vzájemně kritizovali. Tak jsem si vzpomněl na chudáka Zderada – a nebyl to chudák jen kvůli jménu, celkově to neměl v životě moc veselý. Ale má svůj sloup a o něm vám povím.
Sloup je na konci Křenové ulice před mostem přes Svitavu, kterej se taky jmenuje Zderadův. Stojí v takové docela vošklivé zahrádce.
Ten Zderad byl nejstarší rytíř a rádce krále Vratislava II. a o něm a tady tom sloupu koluje pověst v různejch podobách. Ale já vim přesně, jak to bylo – sice jsem u toho nebyl, ale říkal mně to příbuznej očitýho svědka.
V červenci 1091 přitáhl král Vratislav do Brna, aby oblíhal hrad vlastního bratra Konráda (ne Špilberk, ten tam ještě nebyl, ale nějakej menší hrad na Starým Brně z 11. století). Hledal vhodný místa, kde budou vojáci šlofčit a jeho rádce, vladyka Zderad, si rýpl do jeho syna Břetislava a řekl králi něco jako: „Pane králi, když si tvůj syn rád hraje a koupá se v řece, ať si postaví se svými lidmi stany u řeky.“ Tím narážel na dřívější příhodu, kdy se Břetislav koupal sám v řece a přepadli ho nepřátelé. Král pak musel Sasům kápnout pořádný výkupný. A jelikož v tý době byli všichni jaksi outlocitní a naštvali se kvůli každé kujovině, Břetislav hned začal dumat, jak se pomstí. Nechal si poradit i od oblíhanýho strýčka Konráda, kterýmu byl ten švár samozřejmě k duhu…
Hned jak ráno vylezlo slunko, pozval Břetislav Zderada na poradu. Ten nic netucha přišel a místo radění se dočkal mlácení – Břetislav a jeho družina Zderada zabili. Král z toho truchlil a podle pověstí mu dal na památku postavit tady ten sloup.
Jenže to by nesedělo o nějaký čtyři století, protože sloup je nejspíš z 15. století. Takže to s tou vraždou asi zas tak moc nesouvisí. Páni historikové si myslej, že sloup vznikl v době hospodářskýho rozkvětu a měl přijíždějícím kupcům oznamovat, že jedou průchodní stanicí mezinárodního obchodu. Nebo že prostě jen značil hranice města.
Další špekulací je, že do něj zazdili mnicha a jeptišku, co spolu tento… necelibátovali.
A další věc, co vám může vrtat hlavou – když se sloup opravoval a rozebrali ho, v základech našli lidskou lebku se sekancem na tváři… Možná Zderad, což? A prý i haldu kostí. Tak si to přeberte, jak je libo. A běžte si na chudáka Zderada vzpomenout k tomu zanedbanýmu, ale zajímavýmu sloupu.
Stejně mu ale závidim i to nehezký jméno. Já nemám žádný. Nebo možná jsem měl, ale jak mě práskli do tý hlavy, aby mě sem dotáhli, nemůžu si je vybavit. Kdybyste mně chtěli nějaký vymyslet, tak se vůbec nebudu zlobit. Aj bych vám za to něco slíbil, ale mám tak leda špínu za drápama. Jestli vás nějaký drnčivý dračí jméno napadne, tak mi napište.
Kde zjistit víc
- Najděte si památku na mapě. Poblíž je zastávka Masná.