Palác Šlechtičen

Palác šlechtičen

Ve zkratce

  • Vznik: 1682‒1690
  • Variantní název: dům U šlechtičen, Ústav šlechtičen, Etnografický ústav
  • Sloh: barokní
  • Architekt: Jan Křtitel Erna
  • Současný účel: sídlo Etnografického ústavu a Dětského muzea Moravského zemského muzea, výstavní prostory
  • Umístění: Kobližná 1

Víkendy bejvaj bouřlivý, tak jsem v sobotu v noci vyšláp na náměstí Svobody, jestli mně tam nějakej vobžungr nedělá borčus. Viděl jsem tam totiž jít dvě mladičký holčiny, tak jsem musel dohlídnout, aby se jim nestala nějaká nedobrota. Naštěstí (pro vobžungry) jsem žádnou špatnost nevyhmátl a děvčata došla v pořádku na vlak.

Každopádně mě holky inspirovaly k dnešnímu povídání.
Znáte Palác šlechtičen?
Ten rohovej palác na náměstí Svobody?
Děly se tam docela zajímavý věci.

Palác stavěl na konci 17. století Jan Křtitel Erna jako jednopatrovou budovu. Druhé patro a propojení se sousedním Althanským palácem zařídil V. J. Eitelberger v letech 1790‒1791. V roce 1944 se zuřivě bombardovalo, tak měl dům namále – vedlejší palác to nezvládl, ale dům U šlechtičen se zachránil. Byl opraven podle plánu Bohuslava Fuchse. Když se tam půjdete podívat, můžete si vevnitř prohlídnout kapličku s pozdně barokními freskami a hlavně tam sídlí Etnografický ústav Moravského zemského muzea a taky Dětské muzeum a ti tam dělávají různý výstavy, co by vás mohly příjemně zaměstnat, když se budete chtít někde cournout.

A to nejlepší jsem si nechal na konec. Jasan, že tam taky bylo strašidlo. A urozený! Paní hraběnka Magnisová si tam hrávala na bílou paní. Víte proč? Dřív dům sloužil jako útočiště pro osiřelý děvčata, a to právě díky paní hraběnce. Později se domu začalo říkat Ústav šlechtičen a bydlely v něm starší dámy. A paní hraběnce zjevně nebylo po chuti, že dům už neslouží těm osiřelým chudinám, tak se tam začala mezi jedenáctou a dvanáctou v noci objevovat. Ptal jsem se tehdá služek, jestli ji tam vídají, a že prý jo. A že je moc hodná a nikomu nic nedělá. Akorát prý lidi v protějším domě měli jaksi tendenci pomírat, když se na ně dívala z okna… Ale to už je nějakej pátek. Řek bych, že by paninka mohla být spokojená s Dětským a Etnografickým muzeem, to je docela bohulibá záležitost podle mě.

Tak až půjdete okolo, stavte se na výstavu. A pokud byste tam náhodou zahlídli něco jako bílou paní, tak už od očitejch svědků víte, že se nemusíte bát.
Ale pro jistotu nekoukejte z protějšího baráku z okna…

Kde zjistit víc

    • Podívejte se na Palác šlechtičen na webových stránkách Moravského zemského muzea, kde najdete aktuální výstavy a otevírací dobu.
    • Telefonní číslo do Paláce šlechtičen je 542 422 361.
    • Najděte si památku na mapě. Poblíž je zastávka Náměstí Svobody .