Stará radnice - brněnský drak

Stará radnice – nejstarší světská stavba a domov draka

K nejstarším stavbám českých měst většinou patří prostory církevní. Bývalá radniční budova v Brně je však nejen v tomto ohledu naprosto výjimečná. Je také domovem proslulého „brněnského draka“, makety krokodýla zavěšené u vstupu do budovy. Jak to s těmi brněnskými pověstmi vlastně je?

  • Památka pochází z: 13. Století
  • Sloh: Gotika
  • Výška věže: 85,6 m
  • Zajímavosti: brněnský „drak“ opředený pověstmi
  • Náš TIP: Z věže pořídíte úžasné fotky historického jádra Brna!

Ke Staré radnici se vážou známé pověsti

V průjezdu Staré radnice se nachází tajemstvím opředené brněnské kolo a zavěšený brněnský „drak.“ Brněnské kolo prý vzniklo na základě sázky. Kolářský mistr se vsadil se sousedy, že vyrobí za jeden den kolo ze stromu, který ráno bude ještě stát v lese. Nikdo mu nevěřil, ale mistr svou práci stihl a sázku vyhrál. Protože si všichni mysleli, že mu pomáhal čert, všichni se mu vyhýbali a slavný mistr zemřel v bídě.

Vedle kola visí ještě tajemnější kreatura, brněnský „drak.“ V Brně se vypráví, že nebyl dovezen z ciziny, ale že žil v doupěti u Svratky a trápil místní obyvatele. Pomohl až potulný tovaryš, který do volské kůže zašil nehašené vápno, drak vše sežral a napil se. Vápno ho roztrhlo a místní se tak obludy zbavili.

Stavba ze 13. století vyniká vysokou věží

A vůbec, lepší je to celé vidět na vlastní oči! Starou radnici Brno najdete v Radnické ulici, mezi náměstím Svobody a Zelným trhem. Vyniká vysokou věží, ze které je krásný rozhled do centra města. Celá stavba je využívána ke kulturním a společenským akcím, najdete zde také kulturní a informační centrum. Radnicí byla budova až do roku 1935, kdy se brněnští radní přemístili do nově zrekonstruovaného Zemského domu. Průjezd Staré radnice má gotický kamenný portál, jehož autorem je A. Pilgram.

Stará radnice je stále přístupná

Budova Staré radnice našla využití i v současnosti. Veřejnost používá budovu Staré radnice jako kulturní centrum, kde se konají koncerty a výstavy. Turistům slouží zdejší informační centrum. Stará radnice je zařazena do Brněnské muzejní noci, v jejímž rámci můžete vystoupat na věž nebo se zúčastnit některého z doprovodných programů.

Vystoupejte po 173 schodech do radniční věže

Chcete- li se rozhlédnout po centru Brna i okolí, pokořte 173 schodů stoupajících do výšky 85, 6 metrů.Radniční věž je veřejnosti přístupná, v jejích prostorách uvidíte i hodinový stroj a výstavu o historii Staré radnice. Zajímavé jsou i některé místnosti v budově – Klenotnice, Freskový sál, Ernův sál a Křišťálový sál.

Využijte možnosti prohlídky s průvodcem

Některé části Staré radnice jsou přístupné pouze s průvodcem, proto se vyplatí se předem objednat: