Šaratice_kostel

Šaratice nabízejí nejen minerální vodu

Určitě jste již slyšeli slovo „šaratice“. Většina z nás si pod tímto pojmem představí léčivou minerální vodu Šaratica, jejíž pramen se nachází poblíž stejnojmenné obce a pomáhá všem, kteří trpí poruchami zažívacího ústrojí. Výchozím bodem pro návštěvu Šaratic, obce v Politaví, může být Slavkov u Brna vzdálený pouze 8 km. Lze se vydat po trase naučné stezky Bitva u Slavkova a kolem říčky Litavy dojít do Šaratic pohodlně pěšky. Jedná se o obec s dlouhou historií a bohatým společenským životem, která má návštěvníkům co nabídnout.

Šaratice známé od 13. století

Šaratice jsou známé již od počátku 13. století, ale samotné místo bylo osídleno dříve. Důkazem toho je archeologická lokalita Kopeček, kde byly nalezeny jak pozůstatky z doby stěhování národů, tak slovanské pohřebiště. Při příjezdu do Šaratic uvidíte již z velké dálky věž novorománského kostela sv. Mikuláše. V areálu kostela se nachází i socha sv. Jana Nepomuckého z 18. století. Určitě si prohlédněte i náměstí, které má jako jediné náměstí v České republice tvar osmičky. V okolí můžete obdivovat i kamenné kříže nebo boží muka.

Šaratice_kostel
Šaratice kostel

Proslulý pramen Šaratica je soukromým vlastnictvím

Minerální voda se v těchto místech čerpá již od roku 1896. Pramen v současnosti patří soukromníkovi, minerálka se prodává ve specializovaných obchodech nebo lékárnách. Můžete se zde seznámit i se způsobem čerpání minerální vody, která se získává z jímacích studní. Šaratice je silně mineralizovaná a vyniká projímavými účinky. Návštěvníci mohou vidět těžební pole, jímací studny a gradační věž, která zde reprezentuje historii odběru minerální vody. Ochutnávka vody v místě však není možná, povoleny nejsou ani místní odběry pro okamžitou spotřebu.

Kalužiny_Gradační_vež
Kalužiny – Gradační vež

Co lze zažít v Šaraticích

Část zážitků návštěvníka Šaratic je spojena s čerpáním minerální vody, která zde byla objevena jen náhodou a později založila významný zdroj obživy obyvatel obce.

Současná obec si však zakládá vlastní tradice, pravidelně se zde konají jak sportovní, tak společenské akce, které jsou atraktivní i pro návštěvníky a některých z nich se turisté mohou i zúčastnit. K tradičním akcím patří hody a tzv. Babské hody, požárníci soutěží o Pohár starosty v požárním sportu, příznivci běhu se mohou uplatnit v běhu kolem Mohyly míru, cyklisté bojují v čtyřiadvacetihodinovce tříčlenných družstev.

Šaratice jsou obec, která skutečně žije a jako návštěvníci Politaví se zde rozhodně nudit nebudete!