Park Lužánky

Nálada na volnočasové aktivity? Zamiřte do parku Lužánky!

Hledáte-li sport, přírodu či odpočinek a chcete zůstat ve městě, je pro vás park Lužánky tou pravou volbou. Zdejší středisko volného času nabízí mnoho aktivit jak obyvatelům, tak návštěvníkům Brna bez ohledu na věk. Park Lužánky se rozkládá na cca 22 hektarech v Brně-středu. Protože je to nejstarší městský park otevřený veřejnosti, byl prohlášen kulturní památkou České republiky.

  • Památka pochází z roku: 13. století
  • Rozloha: 22 ha
  • TIP: Vyzkoušejte pétanque a venkovní Fit park

Jezuitská zahrada se stala centrem volného času

Park Lužánky je jedinečný již svou historií, veřejným parkem se stal za Josefa II., přičemž první zmínky o existenci Lužánek přitom pocházejí již ze 13. století. Lužnou louku (odtud název Lužánky) věnoval jeden z brněnských měšťanů klášteru, který později přešel do majetku jezuitů. Ti zde vybudovali zahradu a kapli.

Původně zde stál francouzský park s kolonádami

Po zrušení jezuitského kláštera věnoval Josef II. Lužánky městu Brnu, aby zde vybudovalo jeden z prvních veřejných evropských parků. Dvorní zahradník nechal odstranit poničené stavby a místo nich byly vybudovány kolonády a výletní restaurace. Od té doby slouží park jako místo pro výlety a rekreaci obyvatel Brna. V 19. století došlo k úpravě do současné podoby, francouzský park byl přeměněn na park přírodního charakteru.

Park je rájem pro běžce, pejskaře i rodiny s dětmi

Do krajinářského parku začaly pronikat prvky rekreace a sportu. Postupně přibývala nejrůznější hřiště – tenisové, volejbalové a dráhy na pétanque. Místo je rájem běžců, pejskařů i milovníku sportů na čerstvém vzduchu. Vyrostlo zde také dětské hřiště plné atrakcí, stejně jako Fit park s venkovními posilovacími stroji. Do okolí parku se vrátily i vodní plochy, rekonstrukcí nedalekého bazénu vznikl městský plavecký stadión s 8 drahami a plaveckým a rekreačním bazénem. Nejmenším je určen Dětský vodní svět, občerstvení nabízí aquabar.

Středisko volného času Lužánky zabaví malé i velké

Centrem parku Lužánky je Středisko volného času Lužánky. Zařízení pro volný čas dětí a mládeže zde funguje již od roku 1949 a náplň jednotlivých kroužků se řídí společenskou potřebou i zájmem dětí. Středisko se věnuje i vzdělávání a organizuje i dětské příměstské tábory a další akce po celý rok. Stačí si jen vybrat!