morový sloup

Morový sloup

Ve zkratce

  • Vznik: 1689 (dnešní podoba)
  • Sloh: raně barokní
  • Autoři: Jan Křtitel Erna, Jan Ebenberger, Ferdinand Pfaundler,
    Baltasar Frobel a Jan Kašpar Pröbstl
  • Umístění: náměstí Svobody 

Dračí paměti

Kde se tu vzal drak? Přečtete si o dračím přepadení.

HepšŠgrRrmch!!!! Drakům zdarpššchm!

GrrRRR… je zima, že mně až drápy zamrzaj a ještě na mě všichni prskaj bacily, že snad ochořím. Stojí to za zchromlýho draka… Abyste věděli, taková dračí rýma se nedá s lidskou vůbec srovnat. To je pomale jak lidskej mor!
Ani dovolenou si nemůžu vzít, kdo by tady visel a hlídal, jinej drak už není k mání. Leda by sem na tejden místo mě nastrčili nějakýho krokodýla. Ale to by každej hned poznal.

Tak když jsme u těch chorob, povím vám o Morovým sloupu. To je ten sloup se sochama na náměstí Svobody. Asi vás napadne samotný, že ho někdo postavil kvůli moru.
Byl to mor v letech 1679 a 1680. V Českých zemích kvůli němu umřelo 46 000 lidí, tak se nedivim, že se Brňáci tenkrát zase dali na modlení. Pamatujete, jak jsem vám povídal o tom zázračným obrazu s Pannou Marií, alias Černou Madonou svatotomskou? Tak ten vzali a uspořádali s ním velkej průvod. Doufali totiž, že je Marie zase zachrání. A aby ji namotivovali, slíbili jí postavení toho sloupu. A světe div se, mor ustoupil.
PšíííkCHmm! Ta moje rýma by taky mohla ustoupit…
Jak vidno, měšťáci slib dodrželi, sloup nechali zhotovit a Pannu Marii umístili pěkně na vršek.

Mimo Marie s děckem na něm můžete vidět ještě sv. Šebastiána, sv. Rocha, sv. Karla Boromejského a sv. Františka Xaveria. Uvnitř té jeskyně je sv. Rozálie. Sloup navrhl Jan Křtitel Erna. Marii a Rozálii zpracoval Ferdinand Pfaundler, ale zbytek usochat nestihl, protože umřel. Frobel a Pröbstl místo něj udělali ostatní sochy.

Sloup měl svůj velkej den 3. května 1958, protože ho vyhlásili kulturní památkou. A v roce 2006 ho dali do pucu při rekonstrukci.

To by pro dnešek stačilo, sotva dejchám. Tak buďte zdrávi, přátelé.

Kde zjistit víc

  • Na stránkách Archaia Brno si prohlédněte staré plány, obrazy a fotografie s Morovým sloupem a přečtete si podrobnosti o jeho stavbě.
  • Najděte si památku na mapě. Poblíž je zastávka Náměstí Svobody (tramvaj 4 a x9).

Vrtá vám hlavou nějaká otázka, týkající se této památky?
Napište drakovi do komentáře a pošlete ho na vejšlap, ať zjistí odpověď!