Katedrála sv. Petra a Pavla

Katedrála sv. Petra a Pavla

Ve zkratce

  • Vznik: 70. léta 12. stol.
  • Variantní název: Dóm svatého Petra a Pavla
  • Sloh: novogotický, interiér částečně barokní, románsko-gotická krypta
  • Architekti: Mořic Grimm, František Benedikt Klíčník, August Kirstein, August Prokop
  • Současný účel: katedrála – bohoslužby, svatby, pohřby, prohlídky, příležitostně výstavy, komornější hudební produkce či duchovně-vzdělávací přednášky
  • Umístění: Petrov

Drakům zdar!

Dneska zase propukla jedna milenecká hádka kvůli jménu brněnský katedrály. Chlapík vehementně tvrdil, že je to Petrov a jeho zrzavá polovička oponovala, že Katedrála svatýho Petra a Pavla. Takovejch už bylo. A popravdě už mě to nebaví poslouchat, takže vám to vysvětlím a už si to prosim vás zapamatujte. Mě totiž lidský hádky vyčerpávaj a bolej mě pak zuby grrrCHm.
Petrov není katedrála. Katedrála je NA Petrově.
Petrov je ten kopec, respektive „kamenný ostroh“, jestli to chcete přesně. Takže pravdu měla ta pěkná zrzka.

Katedrála je národní památkou a pořádají se v ní prohlídky. S průvodcem si můžete projít věže, klenotnici a kryptu. Každopádně pokud se tam nahoru už vyškrábete, obšlápněte si rovnou celej Petrov. Najdete tam Denisovy sady, Kapucínské zahrady a na západním svahu je park Studánka. Můžete si zajít taky do Diecézního muzea, co je na Petrově od roku 2007.

Když se katedrála stavěla, tak jsem v Brně ještě nevegetil, tudíž jsem to neviděl na vlastní oči. Ale od knězů jsem slyšel, že někdy ve 12. století tam něco začalo vznikat. Říkám „něco“, protože to dřív nebyla katedrála, ale kaple, pak kostel, pak bazilika, navíc pokaždý předělaná do jinýho slohu podle aktuální módy.
Katedrála se z toho stala v roce 1777, když papež Pius VI. zřídil v Brně biskupství. Mimochodem tahle milionkrát přestavovaná katedrála je tak slavná, že je i na desetikoruně – kdybyste to náhodou nepostřehli. V roce 1993 ji navrhl pan Kozák.

Jestli vám nejde do hlavy, proč v katedrále vyzváněj poledne už v jedenáct hodin, tak to není projev chorobné mysli, ale dělá se to kvůli připomínání slavnýho vítězství nad Švédy ve třicetileté válce. Boje začaly 3. května 1645. Švédy vedl generál Torstenson a měli proti Brňákům osmnáctinásobnou převahu! Obléhání bylo dlouhý a náročný, ale Brňáci v čele s Louisem Raduitem de Souches dobře taktizovali a měli silný odhodlání vydržet. Což je všechno pravda. A 14. srpna prý generál Torstenson v jedné hospodě prohlásil, že když město další den do poledne nepadne, tak se stáhnou. To měl zaslechnout šenkýř a vyslat pekařskýho učně, aby to řekl panu de Souches. Ten nechal 15. srpna v nejhorší chvilce odzvonit poledne už v jedenáct a vojsko ustoupilo. Což je pověst. Ve skutečnosti se nestáhli a přestali s tím mlácením až večer. A odtáhli 23. srpna.

Mám v tom trochu drápy, ale bylo to na tajnačku, tak to nebudu vytahovat. Jen vám k tomu řeknu, že mít soukromýho městskýho draka není k zahození…

Kde zjistit víc

  • Na webových stránkách katedrály najdete otevírací dobu a cenu vstupného. Prohlédněte si také orientační plán areálu Petrov.
  • Volejte na číslo kanceláře katedrály 543 235 031 nebo pište na e-mail kancelar@katedrala-petrov.cz 
  • Najděte si památku na mapěPoblíž jsou zastávky Nové sady (šaliny 1, 2, 10, 12) nebo Šilingrovo náměstí (pozor – zastávka je na dvou místech; šaliny 5, 6, 11, 12)

Vrtá vám hlavou nějaká otázka, týkající se této památky?
Napište drakovi do komentáře a pošlete ho na vejšlap, ať zjistí odpověď!