Dům pánů z Kunštátu

Dům pánů z Kunštátu

Ve zkratce

  • Vznik: 13. století, přestavba 1585–1599
  • Sloh: původně gotický, přestavěno na renesanční
  • Původní majitelé: Petr a Heralt z Kunštátu
  • Současný účel: výstavní prostory Domu umění města Brna, kulturní programy v kavárně Trojka
  • Umístění: Dominikánská 9, součást komplexu Velký Špalíček

Dračí paměti

Kde se tu vzal drak? Přečtete si o dračím přepadení.

Drakům zdar!

Tak jsem včera slyšel od turistů, že prý v Domě pánů z Kunštátu straší mnich s knížkou a poblíž pobíhá rytíř, co vypadá jak Žižka. Šel jsem se tam v noci podívat a řeknu vám, že jsem žádnýho mnicha ani Žižku neviděl. Ale možná mě oni viděli první a strachem zmizeli.

Ale něco tajnýho a ověřenýho vám o tom domě povím. Dřív tam byly stěny jak papír – kdybych foukl, tak se hned zbortí. A díky tomu tam byla ozvěna a bylo slyšet každý šelestnutí. Pánové z městské rady nebyli hloupí, takže toho hbitě využili a ubytovávali tam všecky velvyslance a lidi s tajnýma zprávama a vesele poslouchali přes zeď. Teď už si to ale nevyzkoušíte, ono to tam pořád někdo přestavuje, takže ozvěna zanikla.

Už bych málem nevzpomněl, kdy se to postavilo, ale naštěstí mají na cedulce, že ty původní gotické domy pánů z Kunštátu vznikly ve 13. století. Pak to Jan z Pernštejna v 16. století předělal na renesanční palác a nevím jak vám, ale mně se to náramně líbí. V roce 1636 se tam usídlil hejtman Julius ze Salmu a Neuburku a začalo se tomu říkat Salmovský dům. Celkově měl palác s různými majiteli všelijaký funkce – byly tam úřady, hráli tam divadelníci a tak. Ne že bych schvaloval všechno, co se tam dělo, třeba si vzpomínám, že se tam i skladovala mouka a obilí nebo z toho udělali tržnici. Nejvíc jsem ale skřípal zubama, když to tam v roce 1944 zbombardovali. Od roku 1952 naštěstí s přestávkami probíhaly rekonstrukce a od roku 1958 palác využívá Dům umění (taky s přestávkami) a vystavují se tam moc pěkný věci.

Teď se mi ještě něco vybavilo – poblíž býval hostinec U lípy. Chodívala tam i Božena Němcová, tu jsem měl rád. S tou když si drak povídal, cítil se jak v pohádce. Občas tam s ní byl i František Klácel, ale ten jak se napil, pořád jenom filozofoval… Grrchm

Tak to je ve stručnosti asi všechno. Kdybyste tam zahlídli ty strašidla, dejte mi vědět. Zajdu tam ještě jednou a budu míň dupat.

Kde zjistit víc

  • Prohlédněte si webové stránky s informacemi o otevírací době, vstupném a aktuálním programu.
  • Najděte si památku na mapě. Poblíž jsou zastávky Šilingrovo náměstí (tramvaj 12) nebo Zelný trh (tramvaj 4 a 9).

Vrtá vám hlavou nějaká otázka, týkající se této památky?
Napište drakovi do komentáře a pošlete ho na vejšlap, ať zjistí odpověď!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *