Besední dům

Besední dům

Ve zkratce

  • Vznik: 1870–1873
  • Sloh: novorenesanční s klasicistními prvky
  • Architekt: Theophil von Hansen
  • Současný účel: sídlo Filharmonie Brno, v přízemí restaurace
  • Umístění: Komenského náměstí 8

Dračí paměti

Kde se tu vzal drak? Přečtete si o dračím přepadení.

Drakům zdar!

Dneska mě to visení u stropu jaksi zmáhá. Všichni jsou ve střehu, protože venku se rojí revizoři a nikdo si mě nevšímá. Asi si taky zarevizoruju a v noci podniknu obkružní kontrolní let k Besednímu domu, nedávno se tam motali nějací vochmelkové. Škoda, že tam nemůžu vyšlápnout – teda letět – ve dne. Moc rád bych si poslech koncertování těch filharmonistů… Mimochodem, docela by mě zajímalo, co říkáte na toho jejich psa. Protože nevim, jak to máte vy lidi, ale podle dračí logiky spolu pes a koncertování zrovna moc nesouvisej. Ale hrají pěkně, to jo.

Jinak je todle důležitá budova, tam byste si měli zajít. Filharmonisti tam nejsou odjakživa, původně se to stavělo jako nóbl centrum pro měšťáky. Stavební místo získali lstí, protože mysleli, že jim stavbu nedovolí německá radnice – Jan Hlávka dostal parcelu výměnou za jinou a pak ji daroval k výstavbě Besedního domu. V 19. a částečně 20. století byly náramně populární spolky a spolčovaly se právě tady v tom domě. Třeba Čtenářský spolek nebo spolek Bezejmenných.
S těma Bezejmennýma byla sranda. Patřili k nim i celníci a jednou se s nima vsadili venkovani, co tam taky schůzovali, že dokážou do města i přes celní kontrolu propašovat srnku. No co myslíte, samo že tam poslali ženskou, měla takový pěkný ohýnky v očích. Přivázali jí srnku pod šaty a celníci to nepoznali. Byly z toho tenkrát báječný srnčí hody. Ale potřeboval bych ty srnky aspoň tři.

Pak je moc důležitá informace, že v tom domě působila hudební škola Besedy brněnské a hlavně Leoš Janáček! To byl aspoň štramák s talentem! Ale občas jsem mu pár not poradil, aby to mělo větší říz.

V letech 1953 až 1957 sloužil dům vojsku, přejmenovali ho na Oblastní dům armády. Pak už tam byli filharmonisti. Jen museli přetrpět rekonstrukci v letech 1989 až 1995. A taky tam byla redakce Hosta do domu a umělecké svazy. Zkrátka kulturní doupě.

Tak já to tam v noci obhlídnu, abyste tam mohli bezpečně zajít na večeři a na koncert. 

Kde zjistit víc

Vrtá vám hlavou nějaká otázka, týkající se této památky?
Napište drakovi do komentáře a pošlete ho na vejšlap, ať zjistí odpověď!