Wilsonův les – lesopark se sportovním areálem

Rozloha 34,4 ha řadí Wilsonův park k největším zeleným plochám města podobně jako park Lužánky. Lesopark byl založen již v roce 1882, a mohli jste zde najít dokonce i lyžařskou sjezdovku s umělým povrchem.

Park byl po dlouhá léta zanedbáván a teprve poté, co byl převeden pod správu města, začíná se jeho stav zlepšovat. Lesopark aktuálně prochází velkou revitalizací s vysokými náklady.

Wilsonův les. Autor: Zruda
Wilsonův les. Autor: Zruda

Kde najdete Wilsonův les?

Velký lesopark naleznete z větší části v Žabovřeskách, část parku patří do městské části Brno-střed. Vydejte se na levý břeh řeky Svratky do skalnatého kopce a užívejte si přírodu i možnost sportování. Na původní sjezdovku s umělým povrchem již však můžete jen vzpomínat – na jejím místě se obnoví původní cesty, které sjezdovka zničila, a budou zde vysazeny rozmanité keře, stromy a instalovány lavičky, ze kterých bude možno obdivovat krajinu a relaxovat na nich.

Lesopark z roku 1882

Ludvík Odstrčil, velkostatkář a také notář císaře Františka Josefa I. se spojil se zástupci Žabovřesk a Zalesňovacím a okrášlovacím spolkem města Brna a společně se zasloužili o vznik lesoparku. Původně byste zde mohli obdivovat i jehlan, který byl vzpomínkou právě na císaře Františka Josefa. Dokonce zde byla vysázena písmena FJE, která měla připomínat Františka Josefa a Elizabethu. Tato písmena byla vidět i z okolních kopců.

V lesoparku se dá báječně sportovat

K Wilsonovu lesu patří také sportovní areál Pod Lesem. Nachází se pod svahem a patří k němu i historická restaurace s poetickým názvem Rosnička. Areál disponuje víceúčelovou sportovní halou z konce 20. století. V lese byl vysekán průsek pro vybudování sjezdovky s umělým povrchem, ta však brzy začala chátrat a nebyla již obnovena.

Lesopark se v současnosti stal cílem mnoha sportovců a turistů a jeho revitalizace k oblibě přispívá.