Vila Tugendhat

Vila Tugendhat: Legendární dílo funkcionalismu

Zajímáte se o moderní architekturu? Pak rozhodně nevynechejte jednu ze stěžejních staveb 20. století, kterou je Vila Tugendhat v Brně-Černých polích. Rekonstruovaná stavba slouží jako ukázka moderní funkcionalistické architektury a návštěvníkům nabízí 2 typy prohlídek: interiéru i samostatnou prohlídku zahrady. Nechcete-li na vstup dlouho čekat, rezervace prohlídek zabere pár minut. Vila žije i bohatým kulturním životem, konají se zde nejrůznější společenské události, koncerty, přednášky, projekce, taneční večery a další akce pro veřejnost.

Bohatá historie vily patří ke kulturnímu dědictví

Průmyslově rostoucí Brno bylo na počátku 20. století domovem mnoha významných osobností a bohatých rodin. Jedněmi z nejbohatších byli Tugendhatovi a Löw-Beerovi. Sňatek potomků těchto dvou rodů stál u zrodu jedinečné vily, jejíž kouzlo umocňuje i překrásný výhled na Brno. Manželé Tugendhatovi se rozhodli pro výstavbu vlastního domu, a protože byli při návštěvě Berlína okouzleni Perlsovým domem, jehož autorem byl architekt Ludwig Miese van den Rohe, pověřili projektem výstavby právě jeho. Ředitel význačné školy Bauhaus a respektovaný architekt zakázku přijal. Samotná stavba a vybavení objektu netrvaly ani dva roky, Mies van den Rohe navrhl i vybavení a zahradu. Manželé Tugendhatovi ve vile žili do r. 1938, kdy emigrovali. Vila později sloužila k různým účelům, v letech 2010–2012 prošla rekonstrukcí a nyní slouží návštěvníkům jako nádherná a jedinečná ukázka funkcionalistické architektury. Vila Tugendhat je také zapsána v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Křeslo Tugendhat je inspirací pro současnost

Tugendhatovi si přáli dům v moderním duchu, otevřený a plný prostoru a světla. Protože proslulému architektovi plně důvěřovali, vzniklo dílo nadčasové z pohledu architektonického i technického. Místo ornamentů, ozdob a nejrůznějších dekorací využil Miese van den Rohe jednoduchých prvků,ušlechtilých materiálů a navrhl i samotný nábytek právě pro tuto vilu. Vzácné druhy dřeva, pásová a trubková ocel, kůže a drahé látky – vše zcela v duchu nadčasového funkcionalistického pojetí. Především křesla měla být jedinečná, ovšem ohýbané trubkové konstrukce byly tak oblíbenými, že křeslo Tugendhat se stalo pro výrobce nábytku nejen inspirací, ale i uznávaným pojmem. Také další kusy nábytku mají své názvy – křeslo Barcelona i židle Brno vytvářejí se zbytkem interiéru harmonický celek.

Rezervace prohlídek se vyplatí

Prohlédněte si tuto jedinečnou stavbu světového významu! Vyhraďte si dostatek času na kompletní prohlídku, ale určitě si vstup předem zajistěte. Rezervace prohlídek je ideální alespoňměsíc dopředu, o návštěvu vily Tugendhat je velký zájem. Můžete vyrazit na některý z nabízených okruhů nebo absolvovat jen návštěvu zahrady, kterou projdete i bez průvodce. Nespoléhejte na štěstí a možnosti rezervace prohlídek určitě využijte. Rezervaci můžete provést mailem na info@tugendhat.eu nebo telefonicky na číslech +420 515 511 015 a +420 515 511 016.