Jak vznikal název „Brno“?

Napadlo vás někdy, jak vlastně města získala svá jména?
Právě Brno má poměrně dlouhou a zajímavou historii názvu a původ není zcela jasný. Vydejte se tedy s námi na cestu, kterou se název města dostal až k dnešní podobě. Mnoho měst nese jméno podle
- krajiny
- významných událostí
- nebo osobností
- u některých již původ názvu ani nelze zjistit
O jménech měst vyprávějí pověsti, při zkoumání se dostaneme do dávné historie a některé poznatky mohou být skutečně překvapující.
Název Brno měl několik podob
Současný název Brno odvozuje od osady, která ležela na brodu přes řeku Svratku. Tato osada zde údajně byla od roku 1000. Název však má ještě starší původ, který doposud nebyl zcela objasněn. Nejstarší doložené názvy jsou Brnen, Brvnn, Brnno a Brin. Latinský název města byl Bruna, Němci o něm mluvili jako o Brünn.
První písemné záznamy o městě lze nalézt v Kosmově kronice, ve svých slavných dobách bylo označováno jako královské hlavní město. V současných dějinách neslo Brno několik oficiálních pojmenování jako Zemské hlavní město Brno a krajské město Brno.
V brněnském hantecu se setkáme s označeními Bryncl nebo Brnisko, centrum Brna bývá nazýváno Štaclem.
Podle osady, hradu, nebo 7 studní?
Vědci, kteří se původem názvu zabývají, hledají inspiraci v místech, kde stála původní osada. Byla umístěna na velmi vlhkém a blátivém místě a v okolí byly mokřiny. Základem by tedy mělo být Staročeské slovo /brnije/, které označuje hlínu, kal nebo bláto. Nakonec o těchto blátivých podmínkách svědčí i další městské části – Hlinky (hlína), Žabovřesky (žáby) nebo Komárov (komáři), Řečkovice (říčky) i Mokrá hora.
Jiná verze spojuje Brno s hradem, který zde založil kníže Břetislav. Ten stával snad někde mezi brodem přes Svratku a Mendlovým náměstím, nebo možná také na Petrově. Hrad vznikl později než zmiňovaná osada.
Hovoří se i o lese se 7 studnami /německy Brunnen/ – tedy Brünen, Brunn, avšak toto spojení se považuje spíše za vyvrácené.