Ve zkratce
- Vznik: 1353–1356
- Variantní název: Kostel svatého Tomáše
- Sloh: barokní
- Zakladatel: Jan Jindřich
- Současný účel: farní kostel; budovu bývalé prelatury využívá Moravská galerie (= Místodržitelský palác)
- Umístění: Moravské náměstí 1
Dračí paměti
Kde se tu vzal drak? Přečtete si o dračím přepadení.
Drakům zdar!
Tak si představte, že jsem v noci trochu zachrupl. Ale moc to nerozhlašujte, draci totiž moc nespávaj, obzvlášť když hlídají Brno… Zdálo se mně o duchách. Teda aspoň myslím, že jsem spal… grrrchm. Nevím, jak moc straší v jiných městech, ale v Brně se mluví o tolika duchách, že jsem celej ulítanej z toho ověřování, jestli existují nebo ne.
Tentokrát jsem vyšláp ke kostelu svatého Tomáše, tam se má po nocích vyskytovat duch mnicha, co špatně plnil svoje mnišský povinnosti. A taky s tím kostelem souvisí příběh o duchu staré paní, co strašila služebnou i pány domu, kde umřela. Ale nebojte, ta už nikde nelítá, protože ta služka za ni nechala sloužit svatý mše a pak jí na radu kněze dala do ruky modlitební knížku, když jí přišla děkovat, čímž ducha vysvobodila. Na té knížce byly pak vypálený prsty. To můžu potvrdit. Ale neodpřísáhnu vám, že to udělal ten duch. A co se týče toho mnicha, načíhl jsem přes okno a neviděl jsem ho.
Tak radši přejděme k faktům. Kostel ve 14. století založil markrabě Jan Jindřich, to byl bratr Karla IV., kdybyste nevěděli. Chtěl postavením toho kostela spojit Lucemburky s Brnem i celou Moravou. Císař Karel věnoval kostelu při svěcení obraz madony ze 13. století – říká se jí různě, třeba Černá Madona svatotomská nebo Perla Moravy. Údajně ho namaloval svatý Lukáš a lidi věřili, že má zázračnou moc. Jan pro ten obraz dal zbudovat kapli a asi dobře udělal, protože se traduje, že Panna Marie pak pomohla modlícím se Brňákům při třicetileté válce.
S výstavbou kostela byly neustále problémy kvůli nedostačujícím financím, navíc se v roce 1428 a pak 1467–1468 a 1645 válčilo a oblíhalo, což mu taky nepřidalo na kráse. Od roku 1661 probíhala desetiletá přestavba a z gotických základů se nakonec vyloupl barokní kostel. Poslední část barokizace teda proběhla až při další z asi miliónu přestaveb v 18. století. Pak byl klášter povýšen na opatství. V roce 1783 Josef II. vystěhoval augustiniány a udělal z kláštera sídlo dikasteriálních úřadů. Hned o rok později se z kostela stal farní kostel. A při 2. světové válce ho zase poškodili.
Od roku 1990 se používá ta budova u kostela pro vystavování, říká se tomu Místodržitelský palác a sídlí tam Moravská galerie. Mají tam takovej zajímavej obraz s hlavou Medúzy.
A v kostele se normálně pořádají bohoslužby.
Jo ještě jsem se vás chtěl zeptat… dneska jsem slyšel jednoho chlápka říkat, že cosi „dává křídla“. Něco jako Redul nebo Rudbul to bylo… Ale žádný křídla neměl ruCHmmch. Kdybyste o tom něco věděli, stavte se za mnou na radnici.
Kde zjistit víc
- Prohlédněte si web Římskokatolické farnosti a Moravské galerie (Místodržitelský palác).
- Do kostela volejte na číslo 545 572 215.
- Do galerie se dovoláte přes číslo 532 169 111 a psát můžete na e-mail da@moravska-galerie.cz.
- Najděte si památku na mapě. Poblíž jsou zastávky Česká (tramvaje 3, 4, 5, 6, x9, 11, 12 nebo trolejbusy 32, 34, 36) nebo Moravské náměstí (tramvaje 1 a 6).
Vrtá vám hlavou nějaká otázka, týkající se této památky?
Napište drakovi do komentáře a pošlete ho na vejšlap, ať zjistí odpověď!