Brněnská přehrada

Odpočívejte a sportujte na Brněnské přehradě

Toužíte-li po odpočinku v přírodě, koupání i aktivní relaxaci, zavítejte na Brněnskou přehradu. Najdete zde pláže, louky, skály a čerstvý vzduch z okolních lesů. Příznivci vodních sportů si zde užijí do sytosti, rekreačním sportovcům je k dispozici půjčovna lodí nebo šlapadel u „sirky.“ Rozlehlá přehrada nabízí návštěvníkům i zajímavou historii – plány na její vybudování pocházejí již z období rakousko- uherské monarchie.

  • Památka pochází z roku: 1940
  • Rozloha: 259 ha, objem: 7 600 000 m³
  • Max. hloubka: 23,5 m
  • Zajímavosti: Ohňostroje Ignis Brunensis
  • TIP: Spojte s procházkou do brněnské ZOO

Přehrada na řece Svratce sloužila jako zdroj vody

O tom, že by bylo vhodné vybudovat na řece Svratce přehradu, se uvažovalo již v minulém století. Bylo zapotřebí regulovat tok řeky tak, aby při záplavách nezpůsoboval škody. Rozrůstající se město navíc potřebovalo další zdroje vody, voda pod přehradou mohla také vyřešit problémy s městskou kanalizací a přehrada samotná byla i vhodným místem k rekreaci.

Vybraná lokalita znamenala vystěhování obce

Po vytipování a posouzení několika lokalit vhodných pro stavbu přehrady bylo rozhodnuto – za nejlepší volbu z mnoha různých pohledů bylo vybráno přirozené údolí, ve kterém se nacházela obec Kníničky. Obyvatelé se museli vystěhovat a nedaleko od původní obce dostali přidělené pozemky pro výstavbu nových domů stejnojmenné obce. Stavbu přehrady několikrát narušily povodně, dostavěna byla v roce 1940 a pojmenována jako Kníničská. Protektorátními úřady zamýšlený most jako součást dálnice mezi Vídní a Vratislaví nebyl nakonec postaven a zůstal z něj jen mostní pilíř pod hrází přehrady. V závěru druhé světové války se podařilo zabránit vyhození hráze do povětří a přehrada nebyla poškozena. Po válce se přehrada a její okolí staly rekreační oblastí a v roce 1959 byla přejmenována na Brněnskou.

Nyní láká na cyklistiku, šlapadla a plavbu parníkem

Poválečná léta znamenala pro Brněnskou přehradurozvoj lodní dopravy a budování rekreačních zařízení a chatových oblastí. Dostupnost se výrazně zlepšila prodloužením tramvajové linky, byly dobudovány rozlehlé pláže a upraven přístup do vody. K oblíbeným činnostem patří nejen koupání, ale i plavba parníkem, hojně využívána je půjčovna lodí a šlapadel. Lodní doprava patří k místním atrakcím a využívána je již více než 60 let.

U Brněnské přehrady probíhá mnoho pravidelných akcí

Na Brněnské přehradě nemusíte provozovat pouze vodní sporty. Turisté ocení vycházky do okolí, cyklisté lákavé stezky kolem přehrady. Jachting, windsurfing, kanoistiku, veslování, vodní lyžování, plážový volejbal, minigolf a nespočet dalších sportů můžete provozovat jak ve vodě, tak v okolí přehrady. Pravidelně se zde konají závody dračích lodí a mezinárodní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis.  U přehrady nebo v jejím okolí najdete též nejrůznější společenské akce, výstavy, festivaly, hudbu a divadlo nebo historické a vojenské akce.